|
De takster, hvorefter idrætsforeninger kan udbetale skattefri godtgørelser til foreningens ulønnede medhjælpere, f.eks. trænere, ledere m.fl., udgør for perioden 1. januar - 31. december 2012 følgende beløb.
Bemærk, at LDF kun udbetaler kørsel efter Statens laveste takst!
| Telefon- og internetudgifter |
Maks. 2.000 kr. pr. år |
Administrative omkostninger
(kontorartikler, porto, møder m.v.)
|
Maks. 1.200 kr. pr. år
|
|
Køb, vask og vedligeholdelse af sportstøj og lign.
|
Maks. 1.650 kr. pr. år
|
| Idrætsdommere |
Maks. 200 kr. pr. kamp
dog højst 400 kr. pr. dag
|
| Befordringsgodtgørelse ved kørsel for foreningen: |
| I egen bil eller på motorcykel |
0-20.000 km: 3,80 kr. pr. km
over 20.000 km: 2,10 kr. pr. km |
| På egen cykel, knallert eller EU-knallert |
0,40 kr. pr. km |
Merudgifter til fortæring ved en-dagsarrangementer,
udenbys kampe, stævner m.v. af mindst 5 timers varighed
|
Maks. 60 kr. pr. dag
|
Rejse med overnatning
|
Til natophold Udgifter til logi kan dækkes
enten efter regning eller med
maks. 189 kr. pr. overnatning |
| Fortæringsudgifter m.v. |
455 kr. pr. døgn og en 1/24
(rejsens varighed mindst heraf pr. påbegyndt time for 24 timer) tilsluttende rejsedag
|
Hvis der stilles fri fortæring til rådighed, reduceres døgnsatsen med 15%, 30% og 30% for henholdsvis morgenmad, frokost og aftensmad.
Hvis der ydes fuld kost (alle 3 måltider), eller rejseudgifter dækkes efter regning, kan der udbetales 113,75 kr. pr. døgn til småfornødenheder. |
|
Generelle betingelser for udbetaling af godtgørelse m.v.
Der er ikke noget i vejen for, at en forening vælger at udbetale lavere skattefri godtgørelser end de ovennævnte satser. Men man skal være opmærksom på, at hvis der udbetales godtgørelser med beløb, der overstiger de nævnte satser, bliver alle godtgørelser udbetalt til den pågældende skattepligtige.
Alternativet til udbetaling af skattefri godtgørelser er dækning af udgifter efter regning – det vil sige refusion af udgifter på grundlag af bilagsdokumentation
|
|